Založ si blog

Pedagogicko-fakultná (vedecká) terminológia

V rámci prípravy na štúdium pedagogiky (učiteľstva a vychovávateľstva) sme aplikovali vedeckú metódu pozorovania. Pozorovali sme webstránky príslušných fakúlt a katedier v SR s cieľom vybrať si najlepšiu. Vychádzali sme z hypotézy, že označenie jednotlivých katedier je (po mnohých desaťročiach existencie) ustálené, štandardné, rešpektujúce tradície a nebude ho možné použiť ako kritérium pre výber školy na štúdium.

Naša hypotéza sa nepotvrdila. Osem „stěžejních“ fakúlt má málo katedier označených klasicky a štúdia-chtivému ľudu zrozumiteľne, napríklad „Katedra hudobnej, výtvarnej a telesnej výchovy“ (Prešov). Na iných fakultách sa vzdali „výchovy“ pravdepodobne z dôvodu inovatívnosti a atraktívnosti (napr. katedra hudby, katedra hudobnej kultúry).

Najväčšia zhoda je pri výučbe jazykov (Katedra (anglického, maďarského, nemeckého, slovenského…) jazyka a literatúry), ale aj tu je inovatívny predskokan. Jedna z fakúlt ponechala „Jazyk a literatúru“ len slovenčine. Ostatným jazykom pridelila sufix „-istika“. Zoznam jej katedier je nasledujúci: Katedra anglistiky a amerikanistiky, Katedra germanistiky, Katedra rusistiky, Katedra etnológie a mimoeurópskych štúdií, Katedra filozofie a aplikovanej filozofie, Katedra historických vied a stredoeurópskych štúdií, Katedra slovenského jazyka a literatúry, Katedra psychológie, Katedra pedagogiky.

Predpokladáme, že na prvej katedre pribudne v dohľadnej dobe aj austrálistika.

Podľa neoverených informácií sa plánuje aj na (o)statných fakultách prejsť k progresívnej (a hlavne systémovej) terminológii typu „-istika“. Fakulta, ktorá je ťahúňom v tejto oblasti, však nemusí stratiť prvenstvo. Už len vo výučbe jazykov sa ponúka inovatívna Katedra „slovenčinistiky“. Aj ostatné katedry majú možnosť získať systémovým prístupom na atraktívnosti, ako ukazuje nasledujúca tabuľka. (Pri realizácii zmien sa ponúka zároveň vypustiť „-lógia“ z psycho-lógie a etno-lógie. Veď nemáme ani pedago-lógiu či pedagogiko-lógiu, ani histori-lógiu, či slovenčino-lógiu…).


Katedra (pôvodný názov)Katedra (nový názov)
1anglistiky a amerikanistikyanglistiky, amerikanistiky a austrálistiky
2germanistikygermanistiky
3rusistikyrusistiky
4etnológie a mimoeurópskych štúdiíetnológistiky a mimoE štúdistiky, lepšie etnistiky
5filozofie a aplikovanej filozofiefilozofistiky a aplikov. filozofistiky
6historických vied a stredoeur. štúdiíhistoristickej vedistiky a stredoE štúdistiky (historistky)
7slovenského jazyka a literatúryslovenjazykistiky a literatúristiky, jednoducho slovenčinistiky
8psychológiepsychológistiky, lepšie psychistiky
9pedagogikypedagogistiky

Záver: Názvy katedier pedagogických fakúlt môžu slúžiť pre maturantov (aj ich rodičov a sponzorov) ako kritérium výberu školy na získanie kvalifikácie pedagogického zamestnanca. (Pozn: toto nie je reklamný článok.)

Literatúra:

https://www.fedu.uniba.sk/sucasti/katedry
https://pdf.truni.sk/katedry
https://ff.ucm.sk
https://www.unipo.sk/pedagogicka-fakulta
https://www.pdf.umb.sk/katedry/
https://www.pf.ukf.sk/sk/katedry-a-pracoviska-fakulty
https://www.ku.sk/fakulty-katolickej-univerzity/pedagogicka-fakulta/katedry/
https://pf.ujs.sk/sk/
https://www.dti.sk/p/8-organizacna-struktura-vysokej-skoly-dti
https://www.ped.muni.cz/o-nas/organizacni-struktura

Výchova v teórii a praxi. Ján Danek, UCM Trnava 2022. Recenzia

21.06.2024

Profesor Ján Danek, skúsený pedagóg a vedec, profesionálny odborník prispieva ďalšou tehlou do tak potrebného zlepšenia stavu slovenskej spoločnosti v oblasti výchovy, ktorá je súčasťou pedagogickej vedy ako vedy o podstate ľudstva. Ako je každý občan v práci profesionál, tak aj autor dokazuje, že je vo svojej práci profesionál. Hoci ide o učebnicu pre VŠ, oslovuje ňou [...]

Uff, to nám odľahlo…

25.04.2024

Pellegrini. pri fotografovaní: „Keď si uvedomíte, že ako budúci prezident sa fotíte na portrét, ktorý bude visieť na všetkých školách, na úradoch, v rôznych oficiálnych kanceláriách…“ V skutočnosti portrét prezidenta v oficiálnych inštitúciách už dlho nie je samozrejmosťou. Mať ho vyvesený v triedach zákon neprikazuje, potvrdila prezidentka Združenia [...]

Američania darovali Ficovej vláde…

19.04.2024

Získala to F-vláda vďaka iniciatíve pani prezidentke Čaputovej? Alebo má F- vláda svoju novú americkú ***vu? Ako dnes píše HNonline „Finančná správa získala od USA techniku na odhaľovanie… Zariadenia v hodnote takmer jeden milión eur prevzal v piatok prezident Finančnej správy Jozef Kiss.„

Kamala Harrisová

Harrisová má podporu dostatočného počtu delegátov. V kampani sa chce sústrediť na posilnenie strednej vrstvy a práva žien

23.07.2024 07:29

Viceprezidentka USA Kamala Harrisová si je istá, že v prezidentských voľbách vyhrá nad republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom.

Joe Biden

Prezident Biden sa v utorok vráti do Bieleho domu, prekonal covid

23.07.2024 06:44

Očakáva sa, že Biden sa tento týždeň stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Poliaci tlačia, aby spojenci povolili Kyjevu streľbu hlboko do ruského vnútrozemia

23.07.2024 06:25, aktualizované: 08:01

Poľsko nepovažuje povolenie úderov zbraňami od spojencov hlboko v Rusku za eskaláciu situácie, ale za oprávnenú sebaobranu.

Harris

Harrisová je vo výhode, veď nemá 80. Zľakne sa jej Trump?

23.07.2024 06:00

Svojho osemdesiatnika sa zbavili demokrati, keď 81-ročný vládca Oválnej pracovne Joe Biden oznámil, že odstupuje zo súboja o Biely dom. Či urobí Trump (78)?

agoge

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 54130x
Priemerná čítanosť článkov: 1463x

Autor blogu

Kategórie