Založ si blog

Pedagogická veda: miera kvality jej produktov

Poznáme producentov filmov, hudby, reklamy a iných diel. Ale aj producentov zeleniny či údenín. Nemožno opomenúť ani producentov kŕmnych zmesi (zdroj 1).

Pedagogickí vedci sú takisto významní producenti. Kvalitu ich výtvorov stráži MŠ SR (zdroj 2), ale aj učitelia (zdroj 3). A samozrejme konzumenti – študenti pedagogiky a kolegovia – vedci, spravidla tiež ovenčení akademickými titulmi. Tie nám ukazujú na postavenie toho-ktorého vedca/-kyne v pedagogicko-vedeckej hierarchii. Ak sú dvaja vedci/-kyne v tejto hierarchii na rovnakej úrovni, používa sa na posúdenie ich výkonu (napr. za kalendárny rok) počet publikácií, ich závažnosť (monografia, článok v časopise…) a iné kritériá. Za dlhšie obdobie je mierou kvality ich produkcie citovanosť.

VŠ učebnica je prakticky vždy vedeckou publikáciou, ako sa dočítame v jednej z nich: „This book is both a monograph and a textbook“. Keď študent/ka pedagogiky 3 dni pred skúškou siahne po odporúčanom zdroji, má o jeho kvalite isté očakávania. Sú vysoké v prípade textu od napr. pána M. Zelinu, prof. PhDr., DrSc., Dr. h.c. (zdroj 4), o niečo nižšie ak ide o skríptá asistenta Mgr. J. Mrkvičku.

Pre prvú orientáciu o očakávanej kvalite učebnice, vedecko- pedagogickej publikácie, navrhujeme používať ExpQual Index (EQI), produkt z našej dielne.

Je to miera očakávanej (expected) kvality (po obsahovej aj formálnej stránke), akademického „výtlaku“, vzdelávacej a výchovnej mohutnosti publikácie od pedagóga/-gyne/-ov. Konštrukcia EQI je jednoduchá a zmysluplná. Vstupujú doň tituly autora/-ov, ale aj recenzenta/-ov produktu, ako „spolu-páchateľov“ diela.

Váha jednotlivých titulov je nasledujúca: Bc. 1 bod, Mgr. 2, PaedDr. 3, PhDr.  3,  CSc. 4, PhD. 4, Doc. 5, Prof. 6, DrSc. 7 bodov.

(Za tituly MBA a Ing. navrhujeme žiadne body – predpokladáme, že prispievajú ku kvalite pedagogického diela po pedagogicko-didaktickej stránke minimálne.)

Príklad:  Autori diela/produktu: Doc. PhDr.  K. Odpletal, CSc.   5+3+4 =  váha 12,  a PaedDr. K. Zapletalová, PhD.,  3+4 = váha 7.

Recenzenti toho istého diela/produktu: Prof. PaedDr. Ing. Q. Mokrý, PhD., MBA,  6+3+0+4+0 = váha 13  a PaedDr. PhDr. Mgr. I. Suchovič,    3+3+2 = váha 8.

Spolu: INDEX očakávanej kvality EQI produktu má hodnotu 12+7+13+8 = 40.

Je to relatívna miera. Kvalita tejto učebnice by mala byť vyššia v porovnaní s inou učebnicou, EQI ktorej je napr. 28.

Nie sú vylúčené ani iné varianty: napr. váhy jednotlivých titulov by (od Bc. po DrSc.) stúpali strmšie, alebo „vklad“ recenzentov do kvality produktu by mal iba polovičnú váhu a podobne. Toto ponechávame na diskusiu ctenej pedagogicko-vedeckej obci.

ExpQual Index (EQI) kvality učebnice nie je dokonalý, má však nesporné výhody a určite nájde svojich fanúšikov, obdivovateľov a užívateľov.

Literatúra

(1) https://krmiva-drobnochov.webnode.sk

(2) Smernica č. 33/2020 – Ministerstvo školstva SR

(3) Hodnotenie kvality šlabikárov učiteľmi – Pedagogika.sk

(4) Zelina M., 2010 Teórie výchovy alebo Hľadanie dobra SPN Bratislava ISBN 978-80-1001-8840

Kultúra a klimatizácia

07.12.2023

NEkultúrna slovenka (aj slovan) majú pri jazde autom v letnej horúčave zapnutú klimatizáciu a zatvorené okná. Kultúrna slovenka (aj slovan), vrátane čelnej predstaviteľky rezortu kultúry SR, majú to prvé, ale okná otvorené… google search šimkovičová klimatizácia

Čo dôchodca, to vtáčik

07.12.2023

A to vtáčik vzácny. Aj súčasná vláda, no najmä Pellegrini a Fico by ho chceli lapiť. Teda vlastne jeho hlas v najbližších voľbách. Pre toho „správneho“ kandidáta. Vychádzajú z predpokladu, že „čo dôchodca, to naivný prostáčik“. Zvolili klasickú metódu podľa príslovia: „Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.“ Tá pesnička sa volá [...]

Idú sa zbaviť vlastného potomka

06.12.2023

V roku 2009 v skrátenom legislatívnom konaní sa strana Roberta Fica dohodla s opozíciou na zriadení ŠTS. Špecializovaný súd a prokuratúra sú zamerané na stíhanie, resp. súdenie najzávažnejších trestných činov. Obe inštitúcie sa etablovali v roku 2011. Sú to Ficove deti. Bol s nimi spokojný kým tam JUDr. Dušan Kováčik skladoval kauzy v šuplíku. Dušan Kováčik, [...]

SR Bratislava DOD NRSR parlament verejnosť BAX

Sú slovenskí poslanci najväčší papaláši? Estónski kolegovia im môžu závidieť, nemeckým by sa ich výhody zdali smiešne

09.12.2023 06:30

Poslanci Národnej rady majú v porovnaní s väčšinou Slovákov nadpriemerne dobré pracovné podmienky.

Ukrajina

WSJ: Ukrajina stráca, ďalšej protiofenzívy možno nebude schopná do roku 2025

09.12.2023 05:00

Kyjev prechádza do defenzívy. Jeho ozbrojené sily sa možno budú dlhší čas iba snažiť zastaviť ruský postup.

Vladimir Putin

Dostihy s jedným koňom, zosmiešnil Biely dom snahu Putina o znovuzvolenie

08.12.2023 23:14

Podľa Washingtonu je veľmi nepravdepodobné, že výsledok ruských prezidentských volieb bude ohrozený.

agoge

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8871x
Priemerná čítanosť článkov: 1109x

Autor blogu

Kategórie