Založ si blog

Pedagogické (vedecké) názvoslovie

Motto: „Nie je to len taká nejaká veda, bez nej by sme boli stratení.“ (Silvia Dončevová)

Je známe, že „pedagogika“ označuje náuku o vedení/sprevádzaní dieťaťa pri jeho vzdelávaní. Andragogika potom vedenie dospelého (doslova muža, androsa) a geragogika – vedenie geronta, starca/-eny. Táto klasifikácia zmiešava vek a rod/pohlavie ako kritériá. Aj M. S. Knowles (1968 a 1980) opomenul existenciu žien. Pedagogická veda by mala uznať aj gyn(é)-agogiku, prípadne aj korits-agogiku pre dievčatá a agori-agogiku pre chlapcov (https://www.minedu.sk/ data/files/154_113_ozs_03102012.pdf). V tejto súvislosti by sa žiadalo termín „vysokoškolský pedagóg“ (ako nelogický: na VŠ neštudujú deti) nahradiť zmysluplným „vysokoškolský GYNANDRagóg“. Švecov termín antrop-agogika nie je optimálny, vylúčil by učiteľov/-ky zo vzdelávania neľudských bytostí. V treťom tisícročí dozrel čas na posun k agogike.

Pripúšťame aj označenie PAN-agogika, ak by to bola učiteľská obec naklonená prijať (v referende, hlasovali by len učiteľky a tých pár učiteľov).

Kmeňový sufix je agogika. Navrhujeme termín AGOGIKA zaviesť ako strešný (v zmysle „náuka o vedení, sprevádzaní učiaceho sa živého tvora“), namiesto dnes používaného „pedagogika“ na označenie vzdelávania koho(čoho)koľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, či zaradenie v Linného systéme. To by zvýšilo aj šancu na pracovné uplatnenie (na rozdiel od antrop-agogiky) a postavilo by agogičky na úroveň lekárov (MUDr.): Agogikae Universae Doctor – AUDr.

Praktické kroky by nasledovali: učiteľky by boli vzdelávané na Agogických fakultách, súčasný „pedagóg“ vo všeobecnosti by bol (len) agóg(ička), alebo podľa špecializácie: gyn-agóg, ger-agóg a podobne. Ped-agóg/ička by boli iba tí, ktorí vedú deti (do 18 r.).

Aj odborové pedagogiky/didaktiky by zmenili označenie, napr. mäsiar(k)-agogika, kominár-agogika, pekár-agogika. Otvorili by sa nevídané možnosti pre autorov nových učebníc pre oblasti: holič(k)-agogika, murár-agogika, pedíkér(k)-agogika a pod.

Takisto by bol priestor k špecializácii a získaniu docentúry a profesúry z čašník-agogiky, servírk-agogiky, recepčn-agogiky, chyžn-agogiky, bar(wo)man-agogiky a podobne. Pre armádu by odborníkov zabezpečovala vojak-agogika, slobodník-agogika, kapitán-agogika alias Dank(o)-agogika a pod. Špecifickú príchuť by mali:

** sprievodc-agogika ako náuka o sprevádzaní sprievodcov

** demagóg-agogika, vzdelávanie demagógov (znie to ako balbuties) a

** („ped“)agóg-agogika, vedenie budúcich (ale i súčasných) učiteľov/liek pri ich vzdelávaní na Fakulte Agogiky), učiteľ(k)-agogika.

Prijatím navrhovanej zmeny by sa dostali agogičky na vrchol Maslow-agogickej pyramídy. Prispelo by to k získaniu vážnosti, úcty a rešpektu u daňových poplatníkov a samozrejme ku slovako-globálnemu, ničím nepodmieňovanému (okrem prítomnosti na pracovisku) zvýšeniu platov.

Literatúra:

Knowles, M. S. (1980). The modern practice of adult education: From pedagogy to andragogy. Englewood Cliffs, Prentice Hall/Cambridge.

Knowles, M. S. (1968). Andragogy, not pedagogy. Adult Leadership 16(10), 350–352.

Švec, Š. a kol. (1998). Metodológia vied o výchove: kvantitatívno-scientické a kvalitatívno-humanitné prístupy. Bratislava, Iris 303 s. ISBN 80-88778-73-5.

Švec, Š. (2010). Andragogika prostredná súčasť antropagogiky. Komenský, roč. 135, č. 1.

http://www.anderzkosic.eu
https://dennikn.sk/blog/1502303/aj-pedagogicka-veda-chce-zit/

Kultúra a klimatizácia

07.12.2023

NEkultúrna slovenka (aj slovan) majú pri jazde autom v letnej horúčave zapnutú klimatizáciu a zatvorené okná. Kultúrna slovenka (aj slovan), vrátane čelnej predstaviteľky rezortu kultúry SR, majú to prvé, ale okná otvorené… google search šimkovičová klimatizácia

Čo dôchodca, to vtáčik

07.12.2023

A to vtáčik vzácny. Aj súčasná vláda, no najmä Pellegrini a Fico by ho chceli lapiť. Teda vlastne jeho hlas v najbližších voľbách. Pre toho „správneho“ kandidáta. Vychádzajú z predpokladu, že „čo dôchodca, to naivný prostáčik“. Zvolili klasickú metódu podľa príslovia: „Keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú.“ Tá pesnička sa volá [...]

Idú sa zbaviť vlastného potomka

06.12.2023

V roku 2009 v skrátenom legislatívnom konaní sa strana Roberta Fica dohodla s opozíciou na zriadení ŠTS. Špecializovaný súd a prokuratúra sú zamerané na stíhanie, resp. súdenie najzávažnejších trestných činov. Obe inštitúcie sa etablovali v roku 2011. Sú to Ficove deti. Bol s nimi spokojný kým tam JUDr. Dušan Kováčik skladoval kauzy v šuplíku. Dušan Kováčik, [...]

Ukrajina

WSJ: Ukrajina stráca, ďalšej protiofenzívy možno nebude schopná do roku 2025

09.12.2023 05:00

Kyjev prechádza do defenzívy. Jeho ozbrojené sily sa možno budú dlhší čas iba snažiť zastaviť ruský postup.

Vladimir Putin

Dostihy s jedným koňom, zosmiešnil Biely dom snahu Putina o znovuzvolenie

08.12.2023 23:14

Podľa Washingtonu je veľmi nepravdepodobné, že výsledok ruských prezidentských volieb bude ohrozený.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine

Ukrajinci sa pripravujú na dlhú vojnu, vojaci vstupujú do druhej zimy bojov vyčerpaní

08.12.2023 22:23

Únava z vojny je teraz každodennou realitou.

agoge

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8864x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie