Založ si blog

Pedagogické (vedecké) názvoslovie

Motto: „Nie je to len taká nejaká veda, bez nej by sme boli stratení.“ (Silvia Dončevová)

Je známe, že „pedagogika“ označuje náuku o vedení/sprevádzaní dieťaťa pri jeho vzdelávaní. Andragogika potom vedenie dospelého (doslova muža, androsa) a geragogika – vedenie geronta, starca/-eny. Táto klasifikácia zmiešava vek a rod/pohlavie ako kritériá. Aj M. S. Knowles (1968 a 1980) opomenul existenciu žien. Pedagogická veda by mala uznať aj gyn(é)-agogiku, prípadne aj korits-agogiku pre dievčatá a agori-agogiku pre chlapcov (https://www.minedu.sk/ data/files/154_113_ozs_03102012.pdf). V tejto súvislosti by sa žiadalo termín „vysokoškolský pedagóg“ (ako nelogický: na VŠ neštudujú deti) nahradiť zmysluplným „vysokoškolský GYNANDRagóg“. Švecov termín antrop-agogika nie je optimálny, vylúčil by učiteľov/-ky zo vzdelávania neľudských bytostí. V treťom tisícročí dozrel čas na posun k agogike.

Pripúšťame aj označenie PAN-agogika, ak by to bola učiteľská obec naklonená prijať (v referende, hlasovali by len učiteľky a tých pár učiteľov).

Kmeňový sufix je agogika. Navrhujeme termín AGOGIKA zaviesť ako strešný (v zmysle „náuka o vedení, sprevádzaní učiaceho sa živého tvora“), namiesto dnes používaného „pedagogika“ na označenie vzdelávania koho(čoho)koľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, či zaradenie v Linného systéme. To by zvýšilo aj šancu na pracovné uplatnenie (na rozdiel od antrop-agogiky) a postavilo by agogičky na úroveň lekárov (MUDr.): Agogikae Universae Doctor – AUDr.

Praktické kroky by nasledovali: učiteľky by boli vzdelávané na Agogických fakultách, súčasný „pedagóg“ vo všeobecnosti by bol (len) agóg(ička), alebo podľa špecializácie: gyn-agóg, ger-agóg a podobne. Ped-agóg/ička by boli iba tí, ktorí vedú deti (do 18 r.).

Aj odborové pedagogiky/didaktiky by zmenili označenie, napr. mäsiar(k)-agogika, kominár-agogika, pekár-agogika. Otvorili by sa nevídané možnosti pre autorov nových učebníc pre oblasti: holič(k)-agogika, murár-agogika, pedíkér(k)-agogika a pod.

Takisto by bol priestor k špecializácii a získaniu docentúry a profesúry z čašník-agogiky, servírk-agogiky, recepčn-agogiky, chyžn-agogiky, bar(wo)man-agogiky a podobne. Pre armádu by odborníkov zabezpečovala vojak-agogika, slobodník-agogika, kapitán-agogika alias Dank(o)-agogika a pod. Špecifickú príchuť by mali:

** sprievodc-agogika ako náuka o sprevádzaní sprievodcov

** demagóg-agogika, vzdelávanie demagógov (znie to ako balbuties) a

** („ped“)agóg-agogika, vedenie budúcich (ale i súčasných) učiteľov/liek pri ich vzdelávaní na Fakulte Agogiky), učiteľ(k)-agogika.

Prijatím navrhovanej zmeny by sa dostali agogičky na vrchol Maslow-agogickej pyramídy. Prispelo by to k získaniu vážnosti, úcty a rešpektu u daňových poplatníkov a samozrejme ku slovako-globálnemu, ničím nepodmieňovanému (okrem prítomnosti na pracovisku) zvýšeniu platov.

Literatúra:

Knowles, M. S. (1980). The modern practice of adult education: From pedagogy to andragogy. Englewood Cliffs, Prentice Hall/Cambridge.

Knowles, M. S. (1968). Andragogy, not pedagogy. Adult Leadership 16(10), 350–352.

Švec, Š. a kol. (1998). Metodológia vied o výchove: kvantitatívno-scientické a kvalitatívno-humanitné prístupy. Bratislava, Iris 303 s. ISBN 80-88778-73-5.

Švec, Š. (2010). Andragogika prostredná súčasť antropagogiky. Komenský, roč. 135, č. 1.

http://www.anderzkosic.eu
https://dennikn.sk/blog/1502303/aj-pedagogicka-veda-chce-zit/

Pedagagicko-fakultná (vedecká) terminológia

02.11.2022

V rámci prípravy na štúdium pedagogiky (učiteľstva a vychovávateľstva) sme aplikovali vedeckú metódu pozorovania. Pozorovali sme webstránky príslušných fakúlt a katedier v SR s cieľom vybrať si najlepšiu. Vychádzali sme z hypotézy, že označenie jednotlivých katedier je (po mnohých desaťročiach existencie) ustálené, štandardné, rešpektujúce tradície a nebude ho [...]

Učiteľka, peniaze, rodič

22.09.2022

Milé panie učiteľky, my, rodičia vašich žiakov, vám ďakujeme za pozitívne výsledky dosiahnuté pri práci s deťmi. Vieme, že máte okrem zmysluplných povinností aj kopu (zbytočnej) administratívy. September je mesiac schôdzí. Zíde sa Rada rodičov (RR, ZRPŠ), uskutočnia sa triedne aktívy rodičov. Robíte si starosti ako schôdzu zorganizovať (ani to nie je vaša [...]

Bombardér / Vojenské lietadlo /

Drony, ktoré zasiahli armádne letiská v Rusku, leteli z Ukrajiny. Prešli asi 500 km

06.12.2022 20:35

Ukrajinským útokom hlboko v ruskom území sa tak mení geografia vojny.

Zuzana Čaputová

Prezidentke Čaputovej udelia Cenu za demokraciu Madeleine Albrightovej

06.12.2022 19:28

Ocenenie prezidentka získa za neúnavné úsilie o presadzovanie a ochranu demokracie.

Albánsko EÚ Západný Balkán summit Rama Michel

Lídri EÚ v Tirane ocenili pokrok krajín západného Balkánu

06.12.2022 19:15

Pozitívnym výsledkom je aj prepojenie z hľadiska cestovného ruchu, uviedol po summite premiér Heger.

Slatina

Do rieky Slatina sa vyliali ropné produkty

06.12.2022 19:08

Hasiči na mieste vytvorili nornú stenu, ktorá má zachytávať nečistoty na hladine.

agoge

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 3
Celková čítanosť: 2364x
Priemerná čítanosť článkov: 788x

Autor blogu

Kategórie