Založ si blog

Pedagogické (vedecké) názvoslovie

Motto: „Nie je to len taká nejaká veda, bez nej by sme boli stratení.“ (Silvia Dončevová)

Je známe, že „pedagogika“ označuje náuku o vedení/sprevádzaní dieťaťa pri jeho vzdelávaní. Andragogika potom vedenie dospelého (doslova muža, androsa) a geragogika – vedenie geronta, starca/-eny. Táto klasifikácia zmiešava vek a rod/pohlavie ako kritériá. Aj M. S. Knowles (1968 a 1980) opomenul existenciu žien. Pedagogická veda by mala uznať aj gyn(é)-agogiku, prípadne aj korits-agogiku pre dievčatá a agori-agogiku pre chlapcov (https://www.minedu.sk/ data/files/154_113_ozs_03102012.pdf). V tejto súvislosti by sa žiadalo termín „vysokoškolský pedagóg“ (ako nelogický: na VŠ neštudujú deti) nahradiť zmysluplným „vysokoškolský GYNANDRagóg“. Švecov termín antrop-agogika nie je optimálny, vylúčil by učiteľov/-ky zo vzdelávania neľudských bytostí. V treťom tisícročí dozrel čas na posun k agogike.

Pripúšťame aj označenie PAN-agogika, ak by to bola učiteľská obec naklonená prijať (v referende, hlasovali by len učiteľky a tých pár učiteľov).

Kmeňový sufix je agogika. Navrhujeme termín AGOGIKA zaviesť ako strešný (v zmysle „náuka o vedení, sprevádzaní učiaceho sa živého tvora“), namiesto dnes používaného „pedagogika“ na označenie vzdelávania koho(čoho)koľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, či zaradenie v Linného systéme. To by zvýšilo aj šancu na pracovné uplatnenie (na rozdiel od antrop-agogiky) a postavilo by agogičky na úroveň lekárov (MUDr.): Agogikae Universae Doctor – AUDr.

Praktické kroky by nasledovali: učiteľky by boli vzdelávané na Agogických fakultách, súčasný „pedagóg“ vo všeobecnosti by bol (len) agóg(ička), alebo podľa špecializácie: gyn-agóg, ger-agóg a podobne. Ped-agóg/ička by boli iba tí, ktorí vedú deti (do 18 r.).

Aj odborové pedagogiky/didaktiky by zmenili označenie, napr. mäsiar(k)-agogika, kominár-agogika, pekár-agogika. Otvorili by sa nevídané možnosti pre autorov nových učebníc pre oblasti: holič(k)-agogika, murár-agogika, pedíkér(k)-agogika a pod.

Takisto by bol priestor k špecializácii a získaniu docentúry a profesúry z čašník-agogiky, servírk-agogiky, recepčn-agogiky, chyžn-agogiky, bar(wo)man-agogiky a podobne. Pre armádu by odborníkov zabezpečovala vojak-agogika, slobodník-agogika, kapitán-agogika alias Dank(o)-agogika a pod. Špecifickú príchuť by mali:

** sprievodc-agogika ako náuka o sprevádzaní sprievodcov

** demagóg-agogika, vzdelávanie demagógov (znie to ako balbuties) a

** („ped“)agóg-agogika, vedenie budúcich (ale i súčasných) učiteľov/liek pri ich vzdelávaní na Fakulte Agogiky), učiteľ(k)-agogika.

Prijatím navrhovanej zmeny by sa dostali agogičky na vrchol Maslow-agogickej pyramídy. Prispelo by to k získaniu vážnosti, úcty a rešpektu u daňových poplatníkov a samozrejme ku slovako-globálnemu, ničím nepodmieňovanému (okrem prítomnosti na pracovisku) zvýšeniu platov.

Literatúra:

Knowles, M. S. (1980). The modern practice of adult education: From pedagogy to andragogy. Englewood Cliffs, Prentice Hall/Cambridge.

Knowles, M. S. (1968). Andragogy, not pedagogy. Adult Leadership 16(10), 350–352.

Švec, Š. a kol. (1998). Metodológia vied o výchove: kvantitatívno-scientické a kvalitatívno-humanitné prístupy. Bratislava, Iris 303 s. ISBN 80-88778-73-5.

Švec, Š. (2010). Andragogika prostredná súčasť antropagogiky. Komenský, roč. 135, č. 1.

http://www.anderzkosic.eu
https://dennikn.sk/blog/1502303/aj-pedagogicka-veda-chce-zit/

Pedagogická veda: miera kvality jej produktov

11.01.2023

Poznáme producentov filmov, hudby, reklamy a iných diel. Ale aj producentov zeleniny či údenín. Nemožno opomenúť ani producentov kŕmnych zmesi (zdroj 1). Pedagogickí vedci sú takisto významní producenti. Kvalitu ich výtvorov stráži MŠ SR (zdroj 2), ale aj učitelia (zdroj 3). A samozrejme konzumenti – študenti pedagogiky a kolegovia – vedci, spravidla tiež [...]

Pedagogická veda? Na jeden klik!

09.12.2022

„Vzdelávanie v súčasnej spoločnosti sa v poslednom období orientuje nasprístupňovanie vedy a najnovších poznatkov primárne v otvorenompriestore. V tomto kontexte aj vzdelávanie učiteľov všetkých stupňov bymalo viesť k tomu, aby sa učitelia, prípadne študenti učiteľstva dostalik najnovším vedeckým poznatkom bez obmedzení, a aby sa poznatky, ktorépodporujú rozvoj [...]

Pedagagicko-fakultná (vedecká) terminológia

02.11.2022

V rámci prípravy na štúdium pedagogiky (učiteľstva a vychovávateľstva) sme aplikovali vedeckú metódu pozorovania. Pozorovali sme webstránky príslušných fakúlt a katedier v SR s cieľom vybrať si najlepšiu. Vychádzali sme z hypotézy, že označenie jednotlivých katedier je (po mnohých desaťročiach existencie) ustálené, štandardné, rešpektujúce tradície a nebude ho [...]

asad, putin

Sýria myslí na návrat do Ligy arabských štátov. Hľadá spojencov

01.04.2023 18:22

Reuters objasnil, že prezidentovi Asadovi sa viac ako desaťročie vyhýbali mnohé západné a arabské štáty kvôli občianskej vojne.

Ondrej Lunter, predseda BBSK

Banskobystrická župa usporila na energiách milión eur. Ako sú na tom ostatné?

01.04.2023 17:49

Vo svojich úradoch a inštitúciách menej kúrili či svietili, teraz žnú v Banskej Bystrici úspech. Kam pôjdu ušetrené peniaze?

nehoda

Nezastavila na stopke, zlisoval ju kamión. Pri Dunajskej Strede zahynula žena

01.04.2023 15:52

Vozidlo sa pri Dunajskej Strede na križovatke ciest I/63 a III/1418 od Kostolných Kračian zrazilo s maďarským kamiónom.

naď

Slovensko rokuje s Ukrajinou o spoločnej výrobe munície

01.04.2023 15:00

Slovensko ako jedna z troch krajín, ktoré podporujú Ukrajinu, vyrába 152-milimetrovú muníciu.

agoge

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 5
Celková čítanosť: 4309x
Priemerná čítanosť článkov: 862x

Autor blogu

Kategórie