Pedagogické (vedecké) názvoslovie

27. októbra 2022, agoge, Nezaradené

Motto: „Nie je to len taká nejaká veda, bez nej by sme boli stratení.“ (Silvia Dončevová)

Je známe, že „pedagogika“ označuje náuku o vedení/sprevádzaní dieťaťa pri jeho vzdelávaní. Andragogika potom vedenie dospelého (doslova muža, androsa) a geragogika – vedenie geronta, starca/-eny. Táto klasifikácia zmiešava vek a rod/pohlavie ako kritériá. Aj M. S. Knowles (1968 a 1980) opomenul existenciu žien. Pedagogická veda by mala uznať aj gyn(é)-agogiku, prípadne aj korits-agogiku pre dievčatá a agori-agogiku pre chlapcov (https://www.minedu.sk/ data/files/154_113_ozs_03102012.pdf). V tejto súvislosti by sa žiadalo termín „vysokoškolský pedagóg“ (ako nelogický: na VŠ neštudujú deti) nahradiť zmysluplným „vysokoškolský GYNANDRagóg“. Švecov termín antrop-agogika nie je optimálny, vylúčil by učiteľov/-ky zo vzdelávania neľudských bytostí. V treťom tisícročí dozrel čas na posun k agogike.

Pripúšťame aj označenie PAN-agogika, ak by to bola učiteľská obec naklonená prijať (v referende, hlasovali by len učiteľky a tých pár učiteľov).

Kmeňový sufix je agogika. Navrhujeme termín AGOGIKA zaviesť ako strešný (v zmysle „náuka o vedení, sprevádzaní učiaceho sa živého tvora“), namiesto dnes používaného „pedagogika“ na označenie vzdelávania koho(čoho)koľvek bez ohľadu na vek, pohlavie, či zaradenie v Linného systéme. To by zvýšilo aj šancu na pracovné uplatnenie (na rozdiel od antrop-agogiky) a postavilo by agogičky na úroveň lekárov (MUDr.): Agogikae Universae Doctor – AUDr.

Praktické kroky by nasledovali: učiteľky by boli vzdelávané na Agogických fakultách, súčasný „pedagóg“ vo všeobecnosti by bol (len) agóg(ička), alebo podľa špecializácie: gyn-agóg, ger-agóg a podobne. Ped-agóg/ička by boli iba tí, ktorí vedú deti (do 18 r.).

Aj odborové pedagogiky/didaktiky by zmenili označenie, napr. mäsiar(k)-agogika, kominár-agogika, pekár-agogika. Otvorili by sa nevídané možnosti pre autorov nových učebníc pre oblasti: holič(k)-agogika, murár-agogika, pedíkér(k)-agogika a pod.

Takisto by bol priestor k špecializácii a získaniu docentúry a profesúry z čašník-agogiky, servírk-agogiky, recepčn-agogiky, chyžn-agogiky, bar(wo)man-agogiky a podobne. Pre armádu by odborníkov zabezpečovala vojak-agogika, slobodník-agogika, kapitán-agogika alias Dank(o)-agogika a pod. Špecifickú príchuť by mali:

** sprievodc-agogika ako náuka o sprevádzaní sprievodcov

** demagóg-agogika, vzdelávanie demagógov (znie to ako balbuties) a

** („ped“)agóg-agogika, vedenie budúcich (ale i súčasných) učiteľov/liek pri ich vzdelávaní na Fakulte Agogiky), učiteľ(k)-agogika.

Prijatím navrhovanej zmeny by sa dostali agogičky na vrchol Maslow-agogickej pyramídy. Prispelo by to k získaniu vážnosti, úcty a rešpektu u daňových poplatníkov a samozrejme ku slovako-globálnemu, ničím nepodmieňovanému (okrem prítomnosti na pracovisku) zvýšeniu platov.

Literatúra:

Knowles, M. S. (1980). The modern practice of adult education: From pedagogy to andragogy. Englewood Cliffs, Prentice Hall/Cambridge.

Knowles, M. S. (1968). Andragogy, not pedagogy. Adult Leadership 16(10), 350–352.

Švec, Š. a kol. (1998). Metodológia vied o výchove: kvantitatívno-scientické a kvalitatívno-humanitné prístupy. Bratislava, Iris 303 s. ISBN 80-88778-73-5.

Švec, Š. (2010). Andragogika prostredná súčasť antropagogiky. Komenský, roč. 135, č. 1.

http://www.anderzkosic.eu
https://dennikn.sk/blog/1502303/aj-pedagogicka-veda-chce-zit/